skip navigation

Boys Team Program Information

2020 Season

Cal, Caleb, Parker, Caleb, Rory, Isaac, Beckham, Micah, Deklan, Gabe, Ethan, Joe, Reed, Austin, Kai, Danny, Ian, Ethan, Tobi
Not pictured: Connor, Mitchell


Some of the boys are having some fun getting through the "homework" assignments I've been throwing out.  Things like pushups while making faces, running around the yard or house, smiling while doing L-seats.  Keep it up!  Send pics and I'll add them to the slide show.

New Record!

Booster Club

The Boy's Team is supported by Gold Medal Gymnastics Booster Club. All boys on the team are automatically members. Information will be provided each fall.


Boys Team Groups Summer 2020

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Group 1
Ian, Danny, Ethan, Micah, Connor, Austin, Ethan O. Joe, Kai 8:00-12:00 8:00-12:00 8:00-12:00 8:00-12:00
Group 2
Deklan, Gabe, Mitchell, Reed 12:00-3:00 12:00-3:00 8:00-11:00
Group 3
Caleb S, Caleb C, Cal, Isaac, Beckham, Parker, Rory 3:15-4:45 12:15-2:15 12:15-1:45
Group 4
New 4s? 3:00-4:30 1:45-3:15

Boys Team Groups FALL 2019

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Level 7-10
M. Cox, Peterson, E. Cox, Beaupre, Fakler, Courtney, Gerlach, Frantz, Olmsted
4:30-8:00 5:30 - 9:00 4:30-8:00 4:30-8:00
Level 6
Blinkman, Lapcinski, Palmer, Haddad
4:30-8:00 4:30-7:00 4:30-8:00
Level 4
Caleb S, Caleb C, Cal, Isaac, Beckham, Parker, Rory
4:30-6:00 4:30-6:00

Boys Team 2020 Meet Schedule

Date Meet Results Levels
September 2019
State Future Stars @ Elite Gymnastics
Qualifiers
October 18-20, 2019
Regional Future Stars @ TCT
Qualifiers
November 14-17, 2019
National Future Stars @ OTC - Colorado Spring, CO
Qualifiers
December 6, 2019
Intersquad meet @ TCT
Results Levels 4-10
January 4-5, 2020
Ironman Invite @ Colin Powell Center, Mpls
Ind. Results
Team Results
Levels 4-10
January 17-20, 2020 Results Levels 7-10
January 23-25, 2020
John Rothlisberger Iceberg Invite @ U of M Sports Pavilion
Ind. Results
Team Results
Levels 4-10
February 8-9, 2020
Ski-U-Mah Invite @ U of M Sports Pavilion
Results Levels 4-10
February 22-23, 2020 Results Level 4-10
March 6-8, 2020
Great Northern Invite
Results Level 4-10
March 21-22, 2020 Levels 4-10
April 3-5, 2020
Regional Championships @ Concordia College
Levels 5-10
May 5-10, 2020 Qualifiers

Competition Session Schedules

I will post only sessions that TCT boys are competing as they become available.

Due to unknown meet schedules (session days, times and levels), days off during the season will be modified as needed when competition schedules are finalized. 

The schedule below could very likely change depending on when we are able to get back to the gym.  coron-ugh.

Boys Team Scheduled Days Off & Practice Change Notifications

Date Information
4/3-6/2020 No Practice (Friday & Monday pf Regional Championships)
5/25/2/2020 No Practice (Memorial Day)
6/1-5/2020 No Practice (End of season break)
6//8/2020 Begin Summer Schedule
8/31-9/7/2020 No Practice (End of summer break & Labor Day)
9/8/2020 Start of Fall Schedule
11/26-27/2020 No Practice (Thanksgiving)
12/24-25/2020 No Practice (Christmas)
12/31/2020-1/1/2021 No Practice (New Years)

2019 World Championships Team Members Grace McCallum and Shane Wiskis

TCT Hosts Region 4 Clinic

TCT recently hosted the Region 4 Men's Fall Clinic and Future Stars Qualifier October 18-20.

USA Team Members Grace McCallum and Shane Wiskis paid a visit for a meet and great and autograph session as well.

Find more info and photos here!

CONGRATULATIONS

JACOB BILLER
&
ETHAN COX

Who competed in Reno May 1-4, 2019 at the

JUNIOR OLYMPIC
NATIONAL CHAMPIONSHIPS

** Click here for more **

JacobR DoubleDouble off Rings


2016 Boys Team Holiday Party

Boys Team Holiday Party 2015

Past Schedules